Bilim

Öğretmeni zeka geriliği olduğunu söylemişti Nobel Tıp Ödülünü Kazandı!

Don’t worry too much if you don’t pass exams, so long as you feel you have understood the subject. It’s amazing what you can get by the ability to reason things out by conventional methods, getting down to the basics of what is happening.

Read more at https://www.brainyquote.com/authors/godfrey-hounsfield-quotes

— Godfrey Hounsfield.

Babası, öğretmenine Godfrey’in başarısızlığının nedeninin “zeka geriliği” olduğunu ve beynine yeterince kan gitmediğini söylemişti. Godfrey ise yeğeninin anlattığına göre okulun zaman kaybı olduğunu, sınavların önemli olmadığını, kariyer başarısı için insanların yanlış yönlendirilebileceğini düşünüyordu. Özel hiçbir başarısı olmadan eğitimini tamamlayarak elektronik mühendisi olarak Londra Kraliyet Akademisinden mezun oldu. Çalışmalarını ve büyük icadını ünlü Beatles grubunun plak şirketi olan EMI’nin araştırma laboratuvarlarda yaptı ve 1972 yılında Bilgisayarlı Tomografi’yi (CT) icat etti. Bu önemli teknolojinin mucidi olarak bundan tam 40 yıl önce bugün 1979 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü aldı.

Bu icadın milyonlarca insanın yaşamına dokunacağını, olasılıkla ortalama yaşam süresinin uzamasına önemli katkıda bulunacağını belki kimse tahmin etmiyordu. Sonradan geliştirilecek PET, SPECT, MR gibi tüm insan vücudunun kesitsel incelemesini sağlayacak büyük teknolojilerin babası olduğunu bugün daha iyi anlıyoruz. Alçakgönüllü, eğlenceli, nazik bir karakteri vardı ve yaşamı boyunca hiçbir zaman güç ve para derdinde olmadı. Hiç evlenmedi ve tüm varlığını araştırma ve eğitim burslarına bağışladı. Soyadı Hounsfield tomografide doku yoğunluk ölçü birimi olarak günümüzde de kullanılmaktadır.

Prof. Dr. Akın YILDIZ

Öğretmeni zeka geriliği olduğunu söylemişti Nobel Tıp Ödülünü Kazandı!&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: