Önemli Başlıklar Sağlıkta Şiddet

Türkiye’de son 6 yılda 20 bin 706 sağlık çalışanı fiziksel saldırıya uğradı

Hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının durdurulmaması durumunda sağlık hizmetlerinin tehlikeye gireceğini ve halk sağlığına yönelik hizmetlerin aksama riski altında olduğu uyarısını yaptı.

Bir türlü önüne geçilemeyen hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının karnesini çıkartan Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkanı Dr. Kutbettin Demir, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’de son 6 yılda 20 bin 706 sağlık çalışanı fiziki saldırıya uğradı. Sadece 2013-2017 yılları arasında her saat başı bir doktor şiddete maruz kalırken, sağlık çalışanlarının yüzde 72.6’sının sağlık sektöründe çalıştıkları süre boyunca en az bir kez olmak üzere şiddete maruz kaldığını tespit ettik. Sağlık çalışanlarının yüzde 72.4’ü de son 12 ay içerisinde şiddete uğrarken, yüzde 47.8’i şiddet olayına şahit oldu. İş yaşamı boyunca şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yüzde 15.8’i fiziksel şiddete, yüzde 98.5’i sözel şiddete, yüzde 24’ü zorbalık ve psikolojik tacize, yüzde 6.1’i de cinsel tacize uğradı.”

Hekim ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının durdururlmaması durumunda sağlık hizmetlerinin tehlikeye gireceğini ve halk sağlığına yönelik hizmetlerin aksama riski altında olduğu uyarısını yapan Demir, “Artık vatandaş hekime tedavi olmaya değil taleplerini yerine getirtmeye gidiyor. Kendi isteği tıbben veya kamu düzeni açısından uygun olmasa da yerine gelmeyince şiddete başvuruyor. İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda müdahil olması şart” diye konuştu.

Türkiye’de son 6 yılda 20 bin 706 sağlık çalışanı fiziksel saldırıya uğradı&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: