Köşe Yazısı Sağlıkta Şiddet

Doktordan Sağlıkta Şiddete Dair Tablet Bilgiler

Dr. Ali Özyurt, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına çözüm ve önlem olabilecek önerilerini sosyal medya hesabından paylaştı:

1. Sağlık kurumlarına sadece hasta girişine izin verilirse, yakınları için dışarıda bekleme alanları yapılsa sağlıkta şiddet yarı yarıya düşer.

2. Sağlıkta şiddete karşı caydırıcı önlemler (Tutuklama, para cezası, uzaklaştırma, kodlama vb.) alınsa şiddetin frekansı anlamlı olarak düşer.

3. Güvenlik önlemleri arttırılsa ve eğitimli verirse şiddetin ayak sesleri duyulabilse şiddet başlamadan % 40 oranında azaltılır.

4. Sağlık okur yazarlığı egitimi verilse, fiziki yapılar düzeltilse, danışmanlar artsa, çağrı sistemi geliştirilse şiddetin en temel nedeni olan öfke kontrolü saglanır.

5. Medya okur yazarlığı artsa, yurttaş gazeteciligi gelişse, toplum ve sağlıkçı arasinda güven bunalımı giderirse şiddet günlük hayatımızın parçası olmaktan çılar.

6. Ülke demokratikleşse, barış ortamı saglansa, kardeşce bir düzen kurulsa, kutuplaşmaya son verilse, insan haklarına saygı gösterirse şiddet 10 yıl içinde %1 düzeyine düşer.

7. Eşitsizlikler azalsa, yoksulluk giderilse, koruyucu sağlık hizmetleri gelişse, sevk zinciri gelse ve yapay zeka uygulamaları yaygınlaşsa şiddet gündemden düşer.

Ali Özyurt

Doktordan Sağlıkta Şiddete Dair Tablet Bilgiler&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: