Önemli Başlıklar Haber Tıp Fakültesi

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Diploma Krizi!

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2016 yılında Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) başvurusu ile “tıp fakültesi diplomalarında ‘tıp doktoru’ unvanının yer alması” kararına karşın Gazi Üniversitesi yönetimi skandal bir uygulamaya imza attı. Üniversitenin diplomalarının geçen yıl değiştirilmesinin ardından tıp fakültesi diplomaları da yenilendi. Bu kapsamda tıp fakültesi mezunu öğrencilerin diplomasındaki “Tıp Doktoru” derecesi İngilizce’ye yanlış çevrildi.

Gazi Üniversitesi’nin tıp fakültesi mezunları için hazırlanan diplomalarda “tıp doktoru” ifadesinin İngilizcesi’ni “Bachelor of Science” yani “fen fakültesi mezunu” olarak işlediği ortaya çıktı. Tıp öğrencileri, üniversite yönetiminin hatasını düzeltmesi için harekete geçti.

Yurt dışında kariyerini sürdürmeyi düşünen öğrencilerden bazıları, yeni diploma ile hiçbir yeterlilik sınavına giremeyeceklerini, tıp fakültesi mezunu yerine diplomalarının Avrupa’da 3 yıllık fakülte bitirenlere eşdeğer düzeyde görüleceğini belirtti.

‘HATA DÜZELTİLMELİ’
Diplomadaki “tıp doktoru”nun yabancı dilde karşılığının “doctor of medicine” olması gerektiğini vurgulayan öğrenciler, üniversitenin belirlediği unvanın bazı ülkelerde üniversite mezunu bile sayılmadığını savundu. Öğrenciler, “Bu durum başta unvanımızın ve yüksek lisans derecesinde kabul edilen eğitimimizin eksik gösterilmesine neden olmuştur. Ayrıca verilen diplomalar yurtdışında tıp fakültesi öncesi temel bilim mezuniyetine denk geleceği için çalışma ve uzmanlık yapma imkânımız da kısıtlanmıştır” dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Diploma Krizi!&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: