Önemli Başlıklar Haber Tıp Fakültesi

Dünya’nın En İyi 500 Tıp Fakültesi Listesine Türkiye’den 3 Tıp Fakültesi Girdi!

Times Higher Education (THE) üniversite sıralama sisteminin alan sıralamasında tıp ve sağlık alanında ilk 500’e Türkiye’den 3 üniversite girebildi.

Hacettepe, İstanbul ve Koç Üniversitesi Tıp Fakülteleri Dünya sıralamasında ilk 3’e girerek büyük bir başarıya imza attı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Times Higher Education (THE) sıralamalarında yer alan üniversiteleri tebrik etti. Sonuçların yükseköğretim açısından gurur verici olduğunu belirten Saraç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:
“Times Higher Education (THE) tarafından yapılan dünya bilim alanı sıralamasında tıp ve sağlık alanında yer alan toplam 775 üniversite içerisinde ülkemizden ilk 500’de 3, toplamda 22 üniversitemizin yer alması sevindirici bir gelişme. Geleceğe daha güvenle bakıyoruz. THE üniversite sıralama sisteminin alan sıralamasında tıp ve sağlık alanında ilk 500’e giren Hacettepe, İstanbul ve Koç Üniversitelerimizi tebrik ediyorum. Tıp eğitimi alanındaki başarılarımızın yabancı üniversite sıralama kuruluşları tarafından da açıklanması Türk yükseköğretimi açısından gurur verici.”

Tıp ve sağlıkta 775 üniversite içinde Türkiye’den ilk 300’de bir, ilk 500’de üç, toplamda 22 üniversite listeye girdi. Hacettepe Üniversitesi 251-300 bandında, İstanbul ve Koç üniversiteleri ise 401-500 bandında yer aldı. Bunlardan 16’sı devlet, 6’sı ise vakıf üniversitesi oldu. Devlet üniversitelerinin başarısı vakıf ve özel üniversitelerin önüne geçti.

TARİHİ BİRİKİMİN SONUCU
Prof. Dr. Mahmut Ak (İstanbul Üniversitesi Rektörü): İstanbul Üniversitesi’nin sıralamada gösterdiği başarı, tarihi birikiminin, bilgi üretimine verdiği önemin, teknolojiyi etkin şekilde kullanma başarısının ve sahip olduğu kaliteli öğretim üyelerinin bir sonucu. Bu başarıda emeği geçen tüm mensuplarımıza şükranlarımı sunuyor, çok daha iyi yerlere geleceğimizin sözünü de şimdiden veriyorum.

HAK EDİLMİŞ BİR BAŞARI
Prof. Dr. Haluk Özen (Hacettepe Üniversitesi Rektörü): Çocuğu üniversite seçme sınavında çok başarılı olmuş bir anne babanın duygusunu hissediyorum. Çok mutluyum. Hak edilmiş bir başarı. Bir günlük değil, 52 yıllık bir başarı. Bu başarıda çok kişinin emeği var. Aslında bu sıralamanın sadece bugünkü başarısına baktığımızda tam fotoğrafı görmek mümkün değil. Bu sıralamanın üç yıllık öyküsüne baktığımızda 2018’de 401-500, 2019’da 301-400 bandına yükseldik. Bugün ise 251-300 bandına çıktık. Bu sonuç sürekli bir gelişimin parçası.

Dünya’nın En İyi 500 Tıp Fakültesi Listesine Türkiye’den 3 Tıp Fakültesi Girdi!&rdquo için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: